קוסמטיקאית בהרצליה

נעמה ינקוביץ

 • הטיפ השבועי

   

  היפרפימנטציה

   

  כולנו רוצים עור חלק , נקי מכתמים – פיגנטציה, אז למה בעצם מופיעים הכתמים על הפנים, המחשוף והידיים, איך אפשר למנוע את הופעתם, מה עושים על מנת להבהיר אותם והאם אפשר להעלים אותם לחלוטין?

   

  ההיפר פיגמנטציה הינה מנגנון הגנה של הגוף שלנו ש"עובד" שעות נוספות. לכולנו יש פימנט-צבע שקובע את גוון העור שלנו, גוון העור נקבע על ידי פיגמנט המלנין.

  לבעלי עור כהה כמות גבוהה יותר של מלנין שנוצר במלנוציטים (מלנוציטים הם תאים רדומים שמייצרים את המלנין) אך פיזור המלנין בבעלי עור כהה ובעלי עור בהיר הוא זהה..

  אז מהו כתם בעצם?

  כתמי פיגמנטציה נוצרים כשפיזור הפיגמנט איננו אחיד: באזור מסוים ריכוזו גבוה ובאזור אחר תקין. אזור עם ריכוז גבוה של פיגמנט נראה ככתם פיגמנטציה.

  ישנן סיבות רבות להיפר פיגמנטציה:

  *השמש וקרינת uv אחד הגורמים הראשיים ליצירת היפרפגמנטציה. כמות המלנין המיוצרת בעורנו    נקבעת על ידי הגנטיקה שלנו (צבע עור יסודי),  חשיפה לקרינת UV קובעת את רמות הפיגמנטציה  העורית, תפקודו העיקרי של מלנין הוא הגנה על התאים/העור מאור שמש. עם החשיפה לקרינת UV, נוצר גירוי לייצור מלנין אשר מסתיים בשיזוף אופייני. החשיפה לקרינת uv גורמת למלנוזומים להתקבץ יחד תוך יצירת  מגן מעל גרעין התא.                                                                   היפרפיגמנטציה מאפיינת מבוגרים לעיתים נקראת כתמי גיל או כתמי כבד, ניתן להבחין בהם מסביבות גיל 40, בגיל 60 כבר ל90% מהאנשים יהיו כתמים כאלו. הם מאפיינים יותר אנשים בעלי עור בהיר.

  *היפרפיגמנטציה נוספת היא היפרפיגמנטציה הורמונלית המתבטאת בצורות שונות של מלזמה הידועה גם כ"מסכת הריון" שלושת רבעים מהנשים עשויות לפתח מלזמה במהלך הריון וכ שליש מהנשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון מתלוננות גם הן על בעיה זו. היא שכיחה יותר בקרב נשים עם צבע עור כהה ונראית לרוב באיזורים החשופים לאור שמש. מלזמה נראית ככתם היפרפיגמנטרי בעל צורה לא סדירה, שצבעו נע בין חום בהיר לחום כהה. מופיעה בעיקר בפנים בפיזור כמו "פרפר" – מרכז המצח, שפה עליונה, גשר האף והלחיים.

  *פיגמנטציה פוסט דלקתית- שכיחה יותר באנשים כהי עור. לא מבחינה בין המינים ומופיע בנשים וגברים כאחד. יכולה להופיע לאחר החלמה מפצעי בגרות, מצלקות ניתוחיות, פציעות, ואפילו אחרי טיפולים קוסמטיים כמו הסרת שיער בלייזר, פילינגים וכו. תופעה שהיא בעייתית יותר עבור אנשים בעלי צבע עור כהה, נובעת מתגובה מוגזמת של המלנוציטים לפציעה, גם הקלה ביותר, אשר מסתיימת בפיזור מוגבר או לא נורמלי של מלנין ברקמות.

  *גם נטילת תרופות למחלות כרוניות, זיהום אוויר, עישון יכולים להוביל להיפר פיגמנטציה.

   אופי הכתמים משתנה, הם יכולים להיות נקודתיים או מפושטים, והעומק שלהם משתנה מאדם לאדם ומאזור לאזור בגוף. עומק הכתם הוא שקובע את מראהו החיצוני. ככל שהפיגמנט שטחי יותר, הוא יהיה יותר כהה ונראה יותר לעין, אבל יהיה יותר קל להסירו. כתמים בהירים בגוון חום בהיר ובגוונים עמומים מעידים על כך שהפיגמנט נמצא בשכבות העמוקות יותר של העור ואלה כתמים עקשניים יותר.

   

  אז מה עושים?

  קודם כל נמנעים מחשיפה לשמש, מקפידים על מריחת מקדם הגנה בעל SPF 30 לפחות ומחדשים את מריחתו במהלך היום. כי מה שאפשר להסיק מכל הסיבות להיפרפיגמנציה היא שקרינת uv היא טריגר בכל אחת מהן. מניעה היא הטיפול הכי יעיל ואפקטיבי שיש.

  ואם כבר יש כתמים מה עושים?

  ישנם תכשירי הבהרה מבוססים בעיקר על מרכיבים שמאיטים את יצרת הפיגמנט על ידי תאי העור. תכשירים אלו עובדים על עקרון משולב של קילוף עדין של הכתם "מלמעלה" ובו זמנית עובדים על פיזור המלנין בשכבת האפידרמיס ודיכוי של יצור מלנין חדש.

  בעבר השתמשו בתכשירים מבהירים בהידרוקינון אך כיום ידוע שכשליש מהאוכלוסייה רגיש לחומר, הוא נאסר לשימוש במדינות רבות.

  כיום התכשירים החדשים מכילים חומצה קוג'ית, חומצה אזלאית, חומצה מנדלית, ויטמין c  וארבוטין וכן קומפלקס חומצות אלפא הידרוקסיות, חומצות ביתא הידרוקסיות וקומפלקס צמחים מבהירים.    חומרים אלו בטוחים לשימוש.

  השילוב האידיאלי הוא שימוש בחומרים מבהירים בבית באופן קבוע וטיפולים הכוללים פילינג בקליקה. דרגת הפילינג תקבע על ידי איש מקצוע בן אם זו הקוסמטיקאית או הרופא המטפל במקרי היפר פיגמנטציה קשים ועמוקים.

   

  הצלחת הטיפול ומילת המפתח בהיפרפגמנטציה היא עקביות!

  ממש הכרחי להתמיד ולהשתמש בחומרי הבהרה שנתנו על ידי הקוסמטיקאית או הרופא המטפל לפי הוראות השימוש, כמו כן חובה למרוח מקדמי הגנה באופן קבוע ולהגיע לטיפולים שנקבעו בקליניקה במועדם. גם שיש שיפור משמעותי בעור הפנים וגם שהכתמים נעלמו חייבים לשמר את התוצאות על ידי מריחה של חומרי הבהרה בתדירות שתקבע על ידי הקוסמטיקאית או הרופא המטפל וכמובן להקפיד על מריחת מקדם הגנה, אחרת הכתמים עלולים לחזור.

BizMakeBiz פותח ע"י